Katarína Jurčišinová - Kukľová: "S temnotou som sa zahrávala niekoľko rokov."

zdieľať tento podcast

Katarína Jurčišinová - Kukľová, dramatička a spisovateľka,  študovala na Akadémii umení divadelnú dramaturgiu a réžiu. Už Ako 19-ročná  bola spoluautorkou na divadelnom predstavení na Malej Scéne v Bratislave s názvom „Oktéto pána Gézu“.  Momentálne je dramatičkou pre Divadlo Exodus,  ale pracovné zameranie je záhradníctvo, kde objavila svoju najväčšiu vášeň, lásku, pokoj a ozajstnú radosť z práce.

Katarína prešla obdobiami hlbokej temnoty. Ako sama hovorí: 

„ Zmocnila sa ma vtedy veľmi zlá a temná energia, s ktorou som sa niekoľko rokov zahrávala skrz písanie a tvorbu a ani som to netušila.  .

Bola som presvedčená, že je to jediná cesta, kedy umelec môže tvoriť.“ 

Často si kladie otázky, ako je možné, že od svojich 19. rokov dokáže písať o témach ako týranie, vydieranie, úzkosti, depresie a podobne? A ako to, že píše jazykom, ktorý chápu školáci, dospeláci aj starí ľudia naraz? Ako je možné, že pozná "dialekt" mužov aj žien? Že "hovorí " jazykom, ktorý sa dotkne takej širokej škály ľudí.....Kde sa berie to poznanie? 

Tvorenie znamená pre Katarínu bytie. Prostredníctvom toho objavuje tmu aj svetlo. V tme pobudla niekoľko rokov. Nastal čas na objavovanie svetla. Vypočujte si Katkin príbeh o samotnej ceste za svetlom. 

 

                                                             VYPOČUJTE SI CELÝ ROZHOVOR