Zo zákulisia filmu NEVIDITEĽNÁ s autorkou a režisérkou Maiou Martiniak.

zdieľať tento podcast

Film NEVIDITEĽNÁ prináša citlivým a nesúdiacim spôsobom obraz slovenského pôrodníckeho stavu a zároveň poukazuje na niektoré pôrodné praktiky v zahraničí.

Dáva divákovi možnosť zamyslieť sa a stáva sa tak priestorom na otvorený a nevyhnutný dialóg v spoločnosti a potrebu zmeny nielen u nás, ale aj vo svete. Veľmi si cením, že jeden z otvorených dialógov vám môžem priniesť prostredníctvom tohto rozhovoru s autorkou a režisérkou filmu NEVIDITEĽNÁ, Maiou Martiniak.

Film zachytáva príbehy žien, ktoré otvárajú kontroverznú a spoločnosťou odmietanú tému traumy z pôrodu.

I napriek tomu, že ženy považujú narodenie dieťaťa za jeden z najsilnejších emočných momentov v ich živote, spôsob, akým ich dieťatko na svet prišlo, je veľakrát opradený nepríjemnými zážitkami zo samotného pôrodu.

Zvykli sme si, že to je jednoducho tak a patrí to k tomu. Hlavne, že je dieťatko zdravé. Ale naozaj? Kde sme si uložili tie nepríjemné spomienky? A priznáme si ich vôbec? Sme schopné a ochotné ukázať svoju zraniteľnosť? Ako samotný priebeh pôrodu ovplyvňuje emocionálny vývoj dieťaťa a v neposlednom rade intímny život nás samých? Mali sme a máme dostatok informácií?

O tom, ako film vznikal, ale aj o mnohých zaujímavých momentoch zo zákulisia nakrúcania filmu nám porozprávala režisérka Maia Martiniak.

 

VYPOČUJTE SI CELÝ ROZHOVOR